Nebezpečné odpady, jejich definice, nakládka, vykládka, přeprava, proškolení osob s těmito odpady nakladající, vše musí probíhat plně v režimu ADR.
ADR - Accord Dangereuses Route - čili Evropská dohoda o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí.
Jde o souhrn norem pro přepravu nebezpečných materiálů tak, aby nebylo ohroženo zdraví či bezpečnost osob, majetku nebo životního prostředí.
Tato dohoda byla přijata v Ženevě již 30. září 1957. V platnost vstoupila 29. ledna 1968. Česká republika (toho času ČSSR) k této dohodě přistoupila již v roce 1987, a to Vyhláškou č. 64/198764/1987 Sb. ministerstva zahraničních věcí o Evropské dohodě o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR). V roce 1993 byla tato dohoda ratifikována i samostatnou Českou republikou a stala se platnou i pro dopravu vnitrostátní.
Jde o materiály, látky či předměty, které svými vlastnostmi mohou při přepravě ohrozit zdraví či bezpečnost osob, majetku nebo životního prostředí.
Mezi takové vlastnosti patří:
Nebezpečné látky jsou pro potřeby ADR a RID (železniční doprava nebezpečných látek) značeny číselnými kódy (Kemlerův kód viz. Wikipedie) dle nebezpečnosti na tabulkách umístěných na vozidlech nebezpečné náklady přepravujících.
Odpovědnost za přepravovaný nebezpečný náklad nese nejen osoba přepravu provádějící, ale i osoby provádějící nakládku a vykládku.
Nevyšší míru odpovědnosti však nese přepravce jako takový.
Odpovídá za to že:
Abychom zaručili bezpečnou a ekologickou likvidaci odpadů, spolupracujeme výhradně s ověřenými partnery.
Před zahájením prací odebereme vzorky odpadu pro laboratorní testy a na základě jejich výsledků volíme smluvního partnera (čistírna, spalovna, další zpracování). Samozřejmostí je i administrativní podpora celého procesu.
K přepravě užíváme moderní vozy v plné ADR výbavě s proškolenými posádkami.
nebo zkuste